وبلاگ

سرامیک و کاشی ترکیه

سرامیک و کاشی ترکیه

سرامیک و کاشی ترکیه

سرامیک ها و کاشی های ترکی که امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند ، دارای تاریخ غنی با انواع بی شماری هستند. یافته های سرامیک در شهرک های ماقبل تاریخ شواهد اساسی را برای تأیید سبک زندگی مستقر بشریت ارائه می دهد. محققان علمی با شناسایی ویژگی های مختلف آنها مانند رنگ ، شکل ، مواد ، تکنیک می توانند منشأ بسیاری از کارهای سفالگری را تعیین کنند. تعداد زیادی مورد بررسی سرامیک وجود دارد که مربوط به فرهنگ ترکی است. می توان اظهار داشت که قدیمی ترین سرامیک ترکی کارهایی است که ترکهای اویغور در قرن ۸-۹ساخته اند. ترکها وقتی در آناتولی ساکن شدند ، دانش خود را در مورد سرامیک و کاشی سازی با آنچه که روبرو بودند ترکیب کردند و سبک منحصر به فردی را در نوع خود ایجاد کردند. تولید سرامیک و کاشی ترکیه با ظهور عظیم امپراتوری عثمانی درخشید. سلاطین عثمانی درک کاملی از زیبایی شناسی داشتند و مفتخر بودند که بهترین آثار هنری را در امپراتوری خود نگه دارند. با تأیید زیبایی و طرح ها ، سرامیک و کاشی در زیرساخت های عثمانی از اهمیت بالایی برخوردار بودند. با افزایش توجه و سرامیک ها و کاشی ها ، ساخت چنین آثاری به عنوان یک اثر قابل احترام و با دقت آموزش دیده در نزد عموم مردم تبدیل شد. کاشیهای خاصی با جزئیات چشمگیر و رنگهای تسکین دهنده به ترکی با نام ‘’ çini ’’ تزئین شده اند و هر تکه از معماری را در امپراتوری عثمانی تزئین کرده اند. بسیاری از نشانه های معروف ترکیه پر از "چینی" هستند ، اما مسجد آبی با تزئینات عمدتا آبی و سفید مکانی منحصر به فرد برای بازدید است. قطب اصلی تولید سرامیک در دوران عثمانی شهر ایزنیک بود. این شهر پر از صنعتگران سرامیکی بود که عمدتا برای کاخ عثمانی کار می کردند. ایزنیک به یک محل مشترک برای همه صنعتگران ماهری تبدیل شد که کارهای خود را در سراسر آناتولی تولید می کنند ، حتی "Iznik Style" منحصر به فرد از تولید سرامیک و کاشی را ایجاد می کنند. غیر از ایزنیک ، کوتاهیا ، چاناکاله و استانبول نیز از صنعتگری ماهری برخوردار بودند. سبک های بیشتری برای ساخت سرامیک و کاشی وجود دارد که از زمان استفاده ما استفاده می شود.


سرامیک و کاشی ترکیه


سبک های مختلف سرامیک و کاشی

سبک ایزنیک ، یکی از مشهورترین ها را می توان از همان زمان بنیاد امپراتوری عثمانی در قرن ۱۴ دنبال کرد. سرامیک های تولید شده در ایزنیک هر دو دارای آثار سلجوقیان ، سبک های چینی و ترکی آسیایی بودند. اولین بار به عنوان تقلید از سرامیک های چینی مشاهده شد ، به عنوان سازگاری از این نوع طبقه بندی شد. سلاطین عثمانی آثار تولیدی را بسیار ارزشمند می دانستند. به خصوص در زمان سلطنت سلیمان با شکوه ، کاخ توپکاپی به شدت با کاشی های ساخته شده در ایزنیک تزئین شده بود. هورم سلطان توجه ویژه ای به این کاشی ها داشت و با استفاده از لیوان ها ، کاسه ها ، کوزه ها و ظروف نفوذ سبک ایزنیک را در داخل کاخ افزایش می داد. همچنین ، مسجد آبی ساخته شده در این دوره بیش از ۲۰.۰۰۰ کاشی مخصوص به همراه مسجد روستم پاشا را در خود جای داده است. از آنجا که ایزنیک انواع بیشماری از کارهای مختلف سرامیک و کاشی را در خود جای داده بود ، تا قرن ۲۰ متوجه نشده بود که سبک های مختلفی مانند دمشق ، ظروف شاخ طلایی و ظروف رودیان در اصل در ایزنیک ساخته شده اند. سرامیک و کاشی های تولید شده در ایزنیک عمدتا دارای رنگ های آبی و سفید با جزئیات کوچک در رنگ های زمرد و یاقوت بودند. این نوع سرامیک ها و کاشی ها بیشتر دارای جزئیات گل لاله ، برگ ساز و گل رز بودند. ظروف کوتاهیا شباهت زیادی به محصولات ساخته شده در ایزنیک دارد. یکی از مهمترین آثار تولید شده در کوتاهیا "ابراهیم کوتاهیا" بود. این گل مایع یا بطری آب که به سال ۱۵۱۰ تعلق دارد ، وجود تولید کنندگان سرامیک در این منطقه را نشان می دهد. از آنجا که نمونه های دیگری از کاشی و سرامیک در کاوش های یافت شده وجود دارد که به سبک مشابه ایزنیک است ، کوتاهیا چون از استانبول فاصله داشت و دسترسی به آن سخت بود ، نمی توانست توجه بسیاری از علاقه مندان به سرامیک را جلب کند. تنوع کارهای سرامیکی در نزدیکی گلدن هورن ایجاد شد و نام آن را به پروژه دادند. تزیینات ظروف شاخ طلایی پر از مارپیچ های نازک و برگ های کوچک با رنگ های آبی و سفید بود. این نوع ظروف در اواسط قرن شانزدهم سلطه خود را داشتند.

سرامیک پلی کروم یکی از برجسته ترین سرامیک های مورد استفاده در معماری عثمانی بود. حتی اگر اطلاعات مربوط به این نوع سرامیک به طور گسترده ای شناخته نشده باشد ، روشن است که معمار مشهور عثمانی ، میمار سینان ، شخصاً در طراحی این کاشی ها و سرامیک ها نقش داشته است. این نوع محصول با استفاده فوق العاده از رنگ قرمز ، مطابق با سبز گلی ، درخشید. مسجد سلیمانیه اولین بنایی بود که دارای این نوع کاشی های خاص بود.

فرض کنید شما می خواهید از چنین مساجدی که پر از این کاشی های تاریخی است که دارای طراحی های جذاب و ساختاری آرام بخش هستند ، بازدید کنید. در آن صورت ، هتل Grand Sirkeci هتلی در نزدیکی یکی از قدیمی ترین مساجد استانبول است: مسجد سلطان احمد (مسجد آبی). مسجد سلطان احمد با طراحی خارق العاده و معماری باورنکردنی خود و کاشی های مسحورکننده موفق می شود هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب کند.