وبلاگ

تاریخچه منطقه فاتیح در استانبول

تاریخچه منطقه فاتیح در استانبول

تاریخچه منطقه فاتیح در استانبول

فاتیح منطقه ای منحصر به فرد و بی سابقه است همراه با تاریخی غنی و تنوع فرهنگی. منطقه فاتیح که به آن شبه جزیره تاریخی نیز می گویند، تاریخی ریشه دار و کهن دارد. فاتیح را به دلیل ظاهری که از سه طرف توسط دریاها احاطه شده است، سوریچی نیز می نامند. فاتیح در طول هزاران سال میزبان تمدن های بسیاری بوده است و امروزه مهم ترین مرکز تاریخی و توریستی استانبول است.

تاریخچه ناحیه فاتیح تا دوره امپراتوری عثمانی

فاتیح منطقه ای تاریخی است که میزبان تمدن های زیادی بوده است، زیرا به عنوان پلی بین آسیا و اروپا عمل می کند. فاتیح از دوران پارینه سنگی، نوسنگی و برنز میزبان سکونتگاه های مختلفی بوده است. اولین یافته های مربوط به تاریخ فاتیح مربوط به دوران نوسنگی است. با توجه به این یافته های تاریخی، فاتیح حدود 8500 سال است که محل زندگی تمدن های مختلف بوده است.

اولین تمدن مهم در شبه جزیره تاریخی مگاریان ها بودند که به تجارت دریایی مشغول بودند. مگاریان ها برای ایجاد مستعمره در منطقه سارایبورنو ساکن شدند، سپس شهر بیزانسی را در این منطقه تأسیس کردند. شبه جزیره تاریخی تا زمان فتح استانبول در سال 1453 تحت حاکمیت بیزانس بود.

تاریخچه ناحیه فاتیح در دوره عثمانی

فاتیح که در سال 1453 تحت حکومت امپراتوری عثمانی قرار گرفت، یکی از مهمترین مناطق تاریخی ترکیه امروزی است. فاتبح سلطان مهمت ده سال پس از فتح مسجد فاتیح ، مدرسه آن را هم ساخت. پس ازاحداث این بناها، اهالی به مرور زمان منطقه را به نام مسجد و مدرسه نامیدند. به همین دلیل، منطقه فاتیح به نام هفتمین سلطان عثمانی، فاتیح سلطان مهمت، که استانبول را فتح کرد، نامگذاری شد.

در طول سلطنت مهمت فاتیح، چندین بازسازی برای توسعه شهر انجام شد. ابتدا دیوارهای آسیب دیده ترمیم شدند و ایاصوفیه به مسجد تبدیل شد. سپس در مدرسه فاتیح مدارس صحن سمن تأسیس شد. مدرسه فاتیح به این دلیل اهمیت دارد که پایه های دانشگاه استانبول را تشکیل داده است. این منطقه سومین بازار بزرگ، مهم ترین مرکز تجاری در کل منطقه است. در نهایت، کاخ توپکاپی، یکی از باشکوه ترین کاخ های جهان و مرکز امپراتوری عثمانی به مدت 400 سال، در فاتیح ساخته شد. با همه این ویژگی ها، فاتیح منطقه منحصر به فرد آموزشی، تجاری، اداری و تاریخی در آن زمان بود.

ساختار تاریخی فاتیح

بسیاری از بناهای تاریخی موجود در استانبول در منطقه فاتیح واقع شده اند. در دوره عثمانی بناهای تاریخی مهمی در این منطقه توسط سلاطین ساخته شدند. مخصوصاً سلیمان اعظم از سلاطین عثمانی آثار فاخری در مرزهای فاتیح ساخته است.

در نهایت، اگرچه منطقه فاتیح شاهد زلزله‌ها، آتش‌سوزی‌ها و بیماری‌های شدید بوده است، اما این منطقه از دوره بیزانس تا به امروز اهمیت خود را حفظ کرده است. به هر مکانی که در منطقه فاتیح قدم می گذارید به شما این امکان را می دهد که با دوره های تاریخی و فرهنگ های مختلف آشنا شوید.