وبلاگ

آب انبار تازه بازسازی شده باسیلیکا در فاتح افتتاح شد

آب انبار تازه بازسازی شده باسیلیکا در فاتح افتتاح شد

آب انبار تازه بازسازی شده باسیلیکا در فاتح افتتاح شد

استانبول یکی از غنی ترین شهرها از نظر بناهای تاریخی است. این کشور تمدن ها و فرهنگ های بسیاری را از امپراتوری روم تا جمهوری ترکیه دیده است. آب انبار باسیلیکا که از نظر فرهنگی و معماری بسیار باشکوه است، در سال 2017 مرمت آن آغاز شد. آب انبار باسیلیکا، که از امپراتوری بیزانس در تاریخ استانبول به ارث رسیده است، پس از اتمام مرمت آن در آگوست 2022 به روی بازدیدکنندگان باز شد.

آب انبار باسیلیکا که درهای خود را به روی گردشگران داخلی و خارجی باز می کند، با شکوه و عظمت خود قابل بازدید است.

تاریخچه آب انبار باسیلیکا

از آنجایی که این یک ساختمان باسیلیکایی بود که در آن آب انبار قرار داشت، این آب انبار که در جنوب غربی ایاصوفیه قرار دارد، نام «آب انبار باسیلیکا» را به خود اختصاص داد. این آب انبار به طول 140 متر و عرض 70 متر توسط ژوستینیانوس، امپراتور بیزانس ساخته شده است. ستون‌های مخزن معمولاً به استثنای چند مورد استوانه‌ای هستند. بین سال‌های 1955 تا 1960، از بتن برای تثبیت ستون‌های مرکزی مخزن که در خطر ریزش بودند، استفاده شد. در نتیجه سبک معماری تاریخی آن از بین رفته است.

این آب انبار بزرگ که هم نیاز آب امپراتوری و هم میهمانانی که به کاخ می آمدند را برآورده می کرد، از نظر ویژگی های معماری تنها نمونه در نوع خود توصیف می شود. آب انبار باسیلیکا سال هاست که با حکاکی های خاص، ساختار شیاردار و بسیاری ویژگی های دیگر مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این، از نظر کارایی، مدتی پس از فتح استانبول در سال 1453 توسط عثمانی ها مورد استفاده قرار گرفت و تا مدت ها آب مورد نیاز باغ های کاخ توپکاپی از این آب انبار تامین می شد.

این آب انبار از زمان ساخته شدن تاکنون تحت بازسازی های متعددی قرار گرفته است. در سال 1725 توسط معمار مهمت آقا اهل قیصریه در زمان امپراتوری عثمانی بازسازی شد و تعمیر دوم در زمان عبدالحمید انجام شد. این آب انبار در سال 1987 توسط شهرداری استانبول در دوره جمهوریت مرمت و به روی عموم باز شد.

 در ماه می 1994 مجدداً مورد نظافت و تعمیرات اساسی قرار گرفت. آب انبار باسیلیکا که در سال 2017 دوباره بازسازی شد، بار دیگر به روی بازدیدکنندگان باز شد.

آب انبار باسیلیکا، که شامل تندیس سر مدوسا نیز می شود و این گونه  تصور می شود که از سازه های بزرگ محافظت می کند، یکی از زیباترین شاهکارهای منطقه فاتح است. استانبول را بدون بازدید از این مکان که به راحتی می توانید از هتل Grand  Sirkeci به آنجا برسید، ترک نکنید.