وبلاگ

کارگردان ترک برنده جشنواره کن: نوری بیلگه جیلان

کارگردان ترک برنده جشنواره کن: نوری بیلگه جیلان

کارگردان ترک برنده جشنواره کن: نوری بیلگه جیلان

کارگردان ترک برنده جشنواره کن: نوری بیلگه جیلان

نوری بیلگه جیلان در ۲۶ ژانویه ۱۹۵۹ در استانبول متولد شد. او در سال ۱۹۷۶ برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه فنی استانبول ثبت نام کرد. وی در سال ۱۹۷۸ رشته خود را به مهندسی برق در دانشگاه بوغازیچی تغییر داد. در آنجا علاقه زیادی به عکاسی پیدا کرد و به گروه عکاسی دانشگاه پیوست. از طریق منابع گسترده کتابخانه های دانشکده، او توانست اشتیاق خود را به هنرهای تجسمی و موسیقی کلاسیک نشان دهد. او همچنین شروع به گذراندن کلاس های فیلم و شرکت در نمایش های فیلم در انجمن فیلم کرد و عشقش به سینما را که سال ها قبل در سالن های کم نور سینماتک استانبول کشف کرده بود، تقویت کرد.

او پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۸۵ به لندن و کاتماندو سفر کرد و به او فرصت داد تا به آینده خود فکر کند. او برای انجام وظیفه نظامی ۱۸ ماهه خود به ترکیه بازگشت و تصمیم گرفت در آن زمان زندگی خود را وقف فیلمسازی کند. پس از آن در دانشگاه معمار سینان در رشته سینما تحصیل کرد و برای تامین مخارج زندگی خود به عنوان عکاس حرفه ای مشغول به کار شد. پس از دو سال، او ترجیح داد از ادامه تحصیل دست بکشد و روی حرفه خود تمرکز کند. او کار بازیگری خود را در یک فیلم کوتاه به کارگردانی دوستش Mehmet Eryılmaz آغاز کرد و در عین حال به جنبه های فنی تولید نیز کمک کرد.

او فیلمبرداری اولین فیلم کوتاه خود را با نام کوزا (پیله) در اواخر سال ۱۹۹۳ آغاز کرد. در ماه می ۱۹۹۵ ، این فیلم برای اولین بار در جشنواره کن به نمایش درآمد و اولین فیلم کوتاه ترکی بود که برای مسابقه انتخاب شد. Kasaba (۱۹۹۷ ، شهر کوچک)، Mayıs Sıkıntısı (۱۹۹۹ ، ابرهای ماه مه)، و Uzak (۲۰۰۲، دور) سه فیلم بلندی هستند که پس از آن منتشر شدند. سیلان تقریباً با تمام جنبه های فنی این فیلم ها از جمله فیلمبرداری، طراحی صدا، تولید، تدوین، فیلمنامه و کارگردانی، شخصاً مدیریت می کرد. جیلان پس از برنده شدن جایزه بزرگ و بهترین بازیگر نقش اول مرد در کن در سال ۲۰۰۳ تبدیل به یک فیلمساز مشهور بین المللی شد. اوزاک تورهای جشنواره ای خود را پس از کن ادامه داد و در مجموع ۴۷ جایزه از جمله ۲۳ افتخار خارجی را از آن خود کرد و این فیلم را به عنوان برترین فیلم تاریخ سینمای ترکیه بدل کرد.

فیلم‌های بعدی او همگی برنده جایزه FIPRESCI در کن شدند: İklimler (اقلیم ها) در سال ۲۰۰۶ ، Üç Maymun (سه میمون) در سال ۲۰۰۸ ، و Bir Zamanlar Anadolu'da (روزی روزگاری در آناتولی) در سال ۲۰۱۱ . هشتمین فیلم بلند او، K. Uykusu (خواب زمستانی)، هر دو جایزه نخل طلا و جایزه FIPRESCI را در سال ۲۰۱۴ دریافت کرد.

فیلم‌های جیلان بیشتر بر بیگانگی فردی، پوچ‌گرایی، یکنواختی زندگی انسان‌ها و جزئیات زندگی روزمره تمرکز دارند. او از نماهای ثابت و فیلم گرفتن در مکان های طبیعی و همچنین دستکاری صدا، به ویژه استفاده از سکوت های شوم استفاده می کند. او به خاطر فیلمبرداری از شخصیت اصلی خود از پشت مشهور است، که به اعتقاد او به تماشاگران اجازه می دهد تا احساسات تیره و تار شخصیت ها را حدس بزنند در حالی که چهره آنها پنهان است. اولین فیلم های جیلان با بودجه ای بسیار کم و اغلب نوازندگان آماتور که اکثریت آنها اعضای خانواده و همسایگان وی بودند ، فیلمبرداری شد.