وبلاگ

معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها

معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها

معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها

معماری نئوکلاسیک سبک معماری مبتنی بر معماری کلاسیک است که قدمت آن به سازه های مورد استفاده یونان باستان یا رومیان باز می گردد. معماری نئوکلاسیک که بعضاً به عنوان احیای مجدد معماری کلاسیک طبقه بندی می شود ، با تمرکز اصلی خود در کل جلدهای کلاسیک به جای کپی برداری از نمونه ها ، از احیا متفاوت است. زیبایی معماری نئوکلاسیک از عظمت متمایز ، دیوارهای خالی ساده ، اشکال هندسی ساده ، ستون های خوب استفاده شده و جزئیات رومی ناشی می شود. در ابتدا معماری نئوکلاسیک در ابتدا به عنوان واکنش کلی به سبک روکوکو با طعم سادگی نشان داده شد و موفقیت قابل توجهی را در اواخر قرن ۱۸ در اروپا و ایالات متحده و همچنین در برخی از کشورهای لاتین نشان داد. در طول سال ها ، ترکیه تأثیر قابل توجهی از این سبک معماری به ویژه در جریان جنبش معماری ملی دوم خود داشته است. بیایید نگاهی دقیق به برخی از برجسته ترین نمونه های معماری نئوکلاسیک ترکیه بیندازیم.


معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها


آنتکبیر

آنتکبیردر پایتخت ترکیه ، آنکارا واقع شده است و یکی از مهمترین نمونه های معماری نئوکلاسیک ترکیه با ارزش ویژه است. آنتکبیر، به معنای "آرامگاه یادبود" در ترکیه ، مقبره مصطفی کمال آتاتورک است. آنتکبیر بین سالهای ۱۹۴۴و ۱۹۵۳ساخته شده است و توسط معماران Emin Onat و Ahmet Orhan Arda طراحی شده است. آنتکبیر به عنوان آرامش نهایی آتاتورک ، برای ترکیه دارای ارزش استثنایی است. آنتکبیر شامل چهار قسمت اصلی است: جاده شیرها ، میدان رسمی ، تالار افتخار ، و پارک صلح. جاده شیرها یک پیاده رو عابر پیاده است که با نزدیک شدن هر یک از جفت ۱۲شیر ، به نمایندگی از ۲۴ قبیله ترک اوغوز ، به میدان رسمی می رود. سپس ، Ceremonial Plaza یک میدان بزرگ و ساده است که با نقش های فرش ترکی تزئین شده است. تالار افتخار به عنوان یک نمونه بارز از معماری نئوکلاسیک محل استراحت آتاتورک است. این تالار توسط ستونهایی احاطه شده است و با مجموعه ای از پله ها از میدان تشریفات قابل دسترسی است. آنتکبیربا پارک صلح احاطه شده است که شامل بیش از ۵۰.۰۰۰درخت است.


معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها


اسما سلطان یالیسی

این عمارت کنار آب در اورتاکوی استانبول ، درست در کنار مسجد معروف اورتاکوی واقع شده است. این عمارت ساخته شده از آجر توسط رمزهای معماری نئوکلاسیک توسط سرکیس بالیان در سال ۱۸۷۵ به عنوان هدیه عروسی به سلطان عثمانی عبدالعزیز برای دخترش اسما سلطان ساخته شده است. این عمارت در سال ۱۹۷۵در اثر آتش سوزی ویران شد و تا زمانی که هتل های زنجیره ای مارمارا در سال ۲۰۰۱ آن را بازسازی کردند ، به عنوان یک ویرانه باقی ماندند. معماران قصد داشتند هنگام بازسازی ظاهر اصلی و معماری آن را حفظ کنند. از امروز ، این عمارت محلی برای جلسات ، کنفرانس ها و کنسرت ها است.

ساختمان سوم TBMM

ساختمان سوم TBMM (مخفف The Grand National Assembly of Turkey) ساختمان اصلی ترین ساختمان مورد استفاده پارلمان ترکیه از امروز تاکنون است. ساختمان سوم TBMM توسط معمار اتریشی Clemens Holzmeister طراحی شده است تا به منظور نماد و نشان دادن آرمان های ترکیه ساخته شود. این ساختمان به گونه ای طراحی شده است که دوام و ماندگار به نظر می رسد ، نماد قدرت و تمامیت جمهوری ترکیه است. از لاشه بتن آرمه در سایه های مختلف خاکستری در این ساختمان پنج طبقه استفاده شده است.


معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها


برج ساعت توپحانه

برج ساعت توپحانه یک برج ساعت سه طبقه با چهار ضلع به سبک نئوکلاسیک در توپحانه، استانبول است. برج ساعت توپحانه که با نام برج ساعت نصرتیه نیز شناخته می شود ، به دستور سلطان عبدالمجید اول عثمانی ساخته شده و توسط معمار Garabet Amira Balyan در سال ۱۸۴۸طراحی شده است.


معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها


آپارتمان های طیار

در ابتدا به عنوان یک خانه عمومی برای افرادی که در بین سالهای ۱۹۱۸-۱۹۲۲ در استانبول قربانی آتش سوزی شده بودند ، ساخته شده است و اکنون آپارتمان های تیار به عنوان یک هتل پنج ستاره عمل می کند. پس از آتش سوزی که منجر به خسارت قابل توجه استانبول در سال ۱۹۱۸شد ، کمال الدین بیگ معمار مشهور ترک برای ساخت آپارتمان در محله لاللی مأمور شد. این مجموعه متشکل از چهار بلوک متقارن با داشتن تخصص اولین ساختمان بتن آرمه در استانبول ، نمونه ای کامل از معماری نئوکلاسیک ترکیه است.


معماری نئوکلاسیک ترکیه: تاریخچه و مثالها


اداره پست بزرگ استانبول

اداره بزرگ پست استانبول یک ساختمان اداری برای خدمات پستی است که در قسمت سیرکجی از شهر قدیمی فاتیح ، استانبول واقع شده است. معمار معروف ترک ، ودات تک ، دفتر بزرگ پست استانبول را طراحی کرد و بین سالهای ۱۹۰۵-۱۹۰۹ساخته شده است. این ساختمان چهار طبقه که بزرگترین اداره پست ترکیه است ، از سال ۲۰۰۰ تاکنون از یک دفتر پست ، فضای اداری برای اداره منطقه ای و یک موزه پست تشکیل شده است. اداره پست بزرگ استانبول با معماری شگفت انگیز و چشم انداز عالی یکی از مکان هایی است که باید برای بازدیدکنندگان استانبول از آن دیدن کنید. اداره پست بزرگ استانبول در ابتدا ساخته شده بود تا توسط امپراتوری عثمانی به عنوان ساختمان اصلی وزارت پست و تلگراف استفاده شود اما پس از اعلام جمهوری ترکیه به عنوان یک پست استفاده شد. یک بخش از ساختمان در سال ۲۰۰۰ به موزه پست استانبول تبدیل شده است. اداره پست بزرگ استانبول با سنگهای مخصوص طراحی شده ، نمای مرمر ، برجک بلند ، کار ماهر و الگوهای هندسی ، یک شاهکار معماری است. این ساختمان نزدیک بازار ادویه ، مسجد نو و روبروی هتل گرند سیرکچی است. هتل Grand Sirkeci با موقعیت مکانی و خدمات عالی اقامتی خود تجربه ای خارق العاده را برای میهمانان خود رقم می زند.