وبلاگ

لباس های جذاب امپراتوری عثمانی

لباس های جذاب امپراتوری عثمانی

لباس های جذاب امپراتوری عثمانی

لباس های جذاب امپراتوری عثمانی

درست است که لباس های دوره عثمانی تفاوت زیادی با لباس امروزی داشته است. این دوره دارای مد منحصر به فردی بوده و انتخاب لباس عثمانی حتی از سوی بازدیدکنندگان خارجی توجه زیادی را به خود جلب کرد. در حالی که لباسهای مردم معمولی تر بود ، لباسهای مردم کاخ بسیار باشکوه و خیره کننده بود. از آنجا که توجه ویژه ای به پوشش مقامات به گونه ای بود که وظایف و موقعیت آنها را در سازمان کاخ نشان دهد ، لباس ، ، عمامه ، سرپوش ، کاپتان ، لوازم جانبی و سایر عناصر به عنوان لباس هایی که وظایف خود را در کاخ نشان می دهند انتخاب شدند. این سیستم غنایی در فرم ، سبک و لوازم جانبی ایجاد کرده است.

مهمترین ویژگی کلی لباس های عثمانی این بود که پارچه ی آنها ، اصیل و بلند بودند. زنان شلوار ، ژاکت کش ، پیراهن و روپوش می پوشیدند. مردان شلوار و صندل می پوشیدند. هر گروه شغلی سبک لباس پوشیدن خود را داشت. آستین لباس های مردانه در رنگ های مختلف باریک و بلند تا مچ پا بود و با دکمه بسته می شد. کفتان معمولاً روی لباس پوشیده می شد. استفاده از کلاه قرمز برای مقامات دولتی و کاخ و مردان مناسب تشخیص داده شد. عمامه سفید در زمان حکومت محمد فاتح رواج یافت.

در دوره های بعدی امپراتوری عثمانی ، لباس های تنگ و آستین بلند تا زانو مد بود. در حالی که قسمتی از لباس تا کمر دکمه دار بود ، کمربندی به وسط آن وصل شده بود. رویه ای با آستین روی آرنج روی این لباس پوشیده شده بود. روسری های پردار رایج بود و عمامه روی مخروط پیچیده شده بود.

از آنجا که پارچه های لباس زنانه قصر به طور خاص بافته شده بود ، پوشیدن آن برای عموم ممنوع بود. پارچه های مورد استفاده در قصر با توجه به الگوهای تهیه شده توسط استادان خوب در کارگاه های داخل قصر بافته می شد. اگر این کارگاه ها کافی نبود ، سفارشات به کارگاه های دیگر استانبول و بورسا داده می شد. ابریشم ها تحت کنترل دولت نگهداری می شدند. همه جزئیات ، از تعداد سیم های پیچ خورده تا رنگ ، برای رعایت قوانین بررسی شده است.

تغییر لباس ها ، به ویژه در قرن ۱۸، با تأثیر دوران لاله آغاز شد. زندگی آن دوره تأثیر خود را بر لباس نشان داد. سبک غربی بر مد غالب بود.

با اعلام تنظیمت (۱۸۳۹) ، مردم تمایل به زندگی آزاد و اجتماعی داشتند. حقوق اعطا شده به زنان باعث تغییرات قابل توجهی در پوشش زنان عثمانی شد. با اعلام پادشاهی مشروطه دوم ، تأثیر مد اروپایی در امپراتوری عثمانی افزایش یافت. همچنین ، اختراع عکاسی در قرن ۱۹ ادغام ویژگی های لباس شرق و غرب را تسریع کرد.

لباسهای اصلی زنان شلوار ، ژاکت کش ، پیراهن ، لباس و کاپتان بود. قدیمی ترین نمونه های پوشاک زنان ترکیه لباس هایی هستند که با شالوار پوشیده شده اند. دامن های پیراهن پهن شده و در زیر کمر شکل گرفته است.از ابتدای قرن ۱۸ ، تغییرات در این لباس ها مانند یقه ، برش آستین ، طول سجاف و تنگ بودن لباس تا اواسط قرن ۱۹ مثر بود. به عنوان یک لباس مناسبتی ، یک لباس یک تکه با دمباله در پشت مد شد. لباسهای زنانه معمولاً مخمل بود.