وبلاگ

داستان کوه جودی

داستان کوه جودی

داستان کوه جودی

کوه جودی یا کودی با ارتفاع 114/2 متر در منطقه جنوب شرقی آناتولی بین مراکز استان سیرناک و سیلوپی واقع شده است و از نظر تاریخ مذهبی به ویژه اسلام قابل توجه است. اگرچه برخی از محققان می گویند که از نظر ریشه شناسی به معنای کوه کردی است، اما تصور می شود که از ریشه cûd به معنای سخاوت است. در کتیبه های سومری به نام گودی و در کتیبه های بابلی کورتی ذکر شده است.

در سال های گذشته، محققان آستن هنری لایارد و ال کینگ به کتیبه های آشوری به خط میخی در اطراف این کوه برخورد کردند. طبق باورهای اسلامی، کشتی نوح پس از طوفان بر روی این کوه نشسته است. در قرآن آمده است که کشتی بر کوه جودی نشست. با توجه به خاستگاه آن، ادعا می شود که نام این کوه به سخاوت حضرت نوح (ع) بوده است.

جودی در مفسران قرآن نزدیک به موصل توصیف شده است. امروزه کوه مورد اشاره که زمانی در داخل مرزهای سیلوپی بود، اکنون در محدوده استان سیرناک ترکیه قرار دارد. نام سیرناک نامی باستانی به معنای «سهر نوح» است. روستای هشتان که نام آن به معنی دهه هشتاد است در دامنه کوه کودی قرار دارد. گفته می شود که روستای هشتان توسط نوح تأسیس شده است و نام این روستا به نام هشتاد نفری است که گفته می شود در کشتی نوح بوده اند. حتی اگر قله ای که در قرآن به آن اشاره شده کوه آرارات در ترکیه باشد، کوه جودی مزایای بیشتری برای پیاده شدن از کشتی و پناه دادن به مسافران دارد.

به همین دلیل گمان می رود کوه مذکور کوه جودی باشد. کوه جودی که بسیاری از محققان و باستان شناسان خارج از کشور برای دیدن آن می آیند، با وجود تپه های شیب دار با آب و هوای معتدل خود، مردم را مجذوب خود می کند. این مکان که از نظر اسلام حائز اهمیت است برای سایر ادیان توحیدی نیز حائز اهمیت است.