وبلاگ

بیزانس تا استانبول: تاریخچه مختصر

بیزانس تا استانبول: تاریخچه مختصر

بیزانس تا استانبول: تاریخچه مختصر

استانبول بزرگترین کلان شهر ترکیه و یکی از 15 کلان شهر برتر جهان است. استانبول در تنگه بسفر واقع شده است و شامل کل منطقه شاخ طلایی است که یک بندر طبیعی است. وسعت استانبول به آن اجازه می دهد هم به اروپا و هم به آسیا برسد. این شهر تنها کلان شهر در جهان است که دو قاره را در بر می گیرد.

منطقه اطراف استانبول حداقل از 6700 سال قبل ازمیلاد مسکونی بوده است، اگرچه این شهر به طور رسمی در قرن هفتم قبل از میلاد با تأسیس یک شهر یونانی آغاز شد. در طول تاریخ با نام‌های متعددی از جمله بیزانس، قسطنطنیه، ایستین‌پولین، روم جدید، ملکه شهرها، اسلامبول، استانبول، کنستانتینه و روم شرقی شناخته می‌شد.

نام خود را از پادشاه مگارا بیزاس گرفته است که در قرن هفتم قبل از میلاد مستشاران خود را برای ایجاد مستعمره ای جدید به نام بیزاس به اینجا فرستاد. بیزاس این مکان را پس از صحبت با پیشگویی دلفی انتخاب کرد که به او توصیه کرده بود مستعمره جدید را در مقابل "سرزمین کورها" ایجاد کند. در واقع، بیزاس فکر می کرد که ساکنان گذشته باید به دلیل غفلت ازاین مکان باشکوه در دهانه تنگه بسفر، تنها نقطه دسترسی دریای سیاه "کور" بوده باشند.

در دهه 300، بیزاس بخشی از امپراتوری روم شد. در این دوره، کنستانتین کبیر، امپراتور روم، شروع به بازسازی کل شهر کرد. هدف او این بود که با افزودن بناهای تاریخی به شهر که با آثاری که در رم دیده می‌شود قابل مقایسه باشد، آن را متمایز کند. کنستانتین نام شهر را به قسطنطنیه تغییر داد و در سال 330 آن را پایتخت کل امپراتوری روم کرد. در نتیجه شکوفا شد و رونق گرفت.

هنگامی که امپراتوری روم به دو بخش تقسیم شد، قسطنطنیه پایتخت امپراتوری روم شرقی شد، که هزار سال دیگر دوام آورد و امپراتوری غرب از هم پاشید. این کشور به قدرت مسلط اروپا تبدیل شد و بناهای برجسته ای مانند ایاصوفیه که نماد کنترل آن بر کلیسای ارتدکس یونانی است.

متاسفانه در سال 1204 این شهر در مسیر جنگ صلیبی چهارم مورد حمله مسیحیان قرار گرفت و شکوه قبلی خود را از دست داد. پس از آن بیش از 50 سال در اختیار لاتین ها بود و حتی پس از بازپس گیری بیزاسی ها، قلمرو امپراتوری کاهش یافت. قسطنطنیه در نتیجه از دست دادن کنترل به دست آرزوها و توپ های سلطان عثمانی فاتح محمد افتاد واین شهر تا 600 سال بعد توسط عثمانی ها اداره می شد.

سازه های زیبایی مانند مسجد کبود در طول حکومت امپراتوری عثمانی به وجود آمد و مدارس، بیمارستان ها و حمام های عمومی در کنار بازار بزرگ ساخته شدند. استانبول، پایتخت امپراتوری عثمانی در آن زمان، به یک نیروگاه بزرگ فرهنگی، سیاسی و تجاری تبدیل شد و در نهایت به کانون جهان اسلام تبدیل شد.

این بناهای دیدنی معماری، معنوی و تاریخی، نگاهی به زندگی عثمانی برای بازدیدکنندگان علاقه مند می دهد. در تنگه بسفر، چندین استحکامات به عنوان بناهای تاریخی قرار دارند. به عنوان مثال، قلعه روملی در نزدیکی سارییر و همچنین قلعه آنادولو در طرف دیگر.امپراتوری عثمانی تا پیش از جنگ جهانی اول که توسط متفقین رخ داد و با شکست مواجه شد، قدرتمند و گسترده باقی ماند. بعد از جنگ اشغال و ویرانی به دنبال داشت تا اینکه مصطفی کمال آتاتورک جنگ استقلال را رهبری کرد و جمهوری ترکیه را در سال 1923 تأسیس کرد.آتاتورک دولت جدید را پایه گذاشت و پایتخت را به آنکارا منتقل کرد، اما استانبول به لطف زیرساخت های جدید به گسترش خود ادامه داد. در دهه 1970، جمعیت استانبول منفجر شد و آن را به یک کلان شهر بزرگ جهانی و شهری که امروز می شناسیم تبدیل کرد.