وبلاگ

هنر شیشه ای ترکیه

هنر شیشه ای ترکیه

هنر شیشه ای ترکیه

هنر شیشه ای ترکیه

شیشه ماده اولیه ای است که از زمان های بسیار قدیم تا به امروز در تولید بسیاری از اشیا استفاده می شود. از طرف دیگر ، فرآوری شیشه علاوه بر جنبه صنعتی ، صنایع دستی است. محصولات شیشه ای ، که به عنوان مقالات استفاده شده برای قرن ها تولید می شدند ، تا قرن نوزدهم به عنوان شاخه ای از هنر مورد حمایت حاکمان و مدیران در سرتاسر جهان وجود داشته اند. تحولات فنی در تولید ، فرآوری و تغییر طعم شیشه ، پیشرفت تاریخی شیشه را به عنوان یک شاخه هنری خلاق تعیین کرده است.

تاریخ هنر شیشه در ترکیه

ترکیه شهرت جهانی در هنر شیشه دارد. هنر شیشه در تاریخ ترکیه جایگاه والایی دارد. در حین حفاری ها شیشه کاری مربوط به دوره سلجوقی و آرتوکید پیدا شد. در امپراتوری عثمانی ، استانبول به مرکز هنر شیشه ای مورد حمایت دولت تبدیل شد. کار شیشه سازی به خودی خود در دست عثمانی ها به صنعتی تبدیل شده است. قدیمی ترین اسناد مربوط به کارهای شیشه ای ترکیه به قرن شانزدهم برمی گردد. کتابهای حسابداری که در هنگام ساخت مسجد سلیمانیه و مجموعه آن نگهداری شده اند ، اطلاعات مهمی در مورد دستورات و احکام ساخت ، استادان شیشه و کار آنها به ما ارائه می دهند.

دوره عثمانی و سلجوقی را می توان دوره هایی ساخت محصولات شیشه ای سنتی توصیف کرد. شما می توانید آثار معماری یا تزیینات مربوط به دوره سلجوقیان و آرتوکیدها را در موزه ها مشاهده کنید.

محصولات شیشه ای ترکی سنتی

هنر شیشه در دوره عثمانی پیشرفت چشمگیری داشته است. صنعت شیشه عثمانی در استانبول توسعه یافت. کارگاه های مختلف شیشه در ایوب ، بالات ، ایوانسرای ، باکرکوی ، بیکوز ، پاشاباهچه ، چوبوکلو و اینجیرکوی وجود داشت. با اعلام جمهوری ، صنعت شیشه ترکیه مسیر جدیدی پیدا کرده است. بخصوص پاشا باحچه بسیاری از استادان شیشه را جمع كرد و به یك مركز مهم شیشه سازی تبدیل شد. محصولات شیشه ای ترکی سنتی عبارتند از: Çeşm-i Bülbül ، علامت چاپی ترکی ، و اجناس بیکوز.

لیوان های ساخته شده در دهه ۱۶۰۰ در امپراتوری عثمانی ظروف نگهداری مواد غذایی ، ظروف آشپزخانه ، بطری ها و شیشه های مورد استفاده در زندگی روزمره بود. علاوه بر این ، چراغ های شیشه ای مورد استفاده در جشنواره های ختنه برای روشنایی مساجد در عید و ماه رمضان.

Çeşm-i Bülbül ، یکی از محبوب ترین ظروف شیشه ای ، در چوبوکلو تولید شد. این ماده با هم آمیختن یک نوار شیشه و یک نوار از مواد مبتنی بر سرامیک در کوره های با درجه حرارت پایین برای مدت طولانی به دست می آید. آنها با نوارهای گسترده ، اشکال مناسب طعم ترکی و ویژگی های منحصر به فردشان با نمونه های مشابه خود در اروپا تولید می شوند. لامپ های نفت سفید ، گلدان های گل لاله ، بطری های گلاب ، کاسه های فنجان ، کاسه های قند ، تخته های شیشه آغشته ، قیراط ها ، جام ها و سایر ظروف آشپزخانه با استفاده از تکنیک Çeşm-i Bülbül تولید می شوند.