وبلاگ

تئاتر عتیقه آسپندوس

تئاتر عتیقه آسپندوس

تئاتر عتیقه آسپندوس

تئاتر عتیقه آسپندوس

شهر باستانی آسپندوس که در حدود 50 کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد، یکی از معروف ترین مقاصد تاریخی ترکیه برای بازدیدکنندگان منطقه ساحل فیروزه ای است. همه برای دیدن بنای تئاتر این سایت که یکی از بهترین نمونه های حفظ شده از معماری رومی است، به این منطقه می آیند.

تاریخچه آسپندوس

آسپندوس شاید مهم ترین شهر پامفیلیا در دوران باستان بود. در دوران روم، زمانی که تجارت و تجارت رونق داشت، این کلان شهر باشکوه به اوج خود رسید. طبق افسانه ها، این شهر در 1000 سال قبل از میلاد توسط پیشگوی بزرگ یونانی موپسوس ساخته شد و باستان شناسان آثاری از سکونت در اینجا کشف کرده اند که قدمت آن به دوران هیتی ها (800 قبل از میلاد) برمی گردد.

نابودی نهایی شهر ناشی از فروپاشی بندر آن و تلاش‌های متمرکز امپراتوری بیزانس، مشابه شهرهای مجاور Perge و Side بود. در زمانی که سلجوقیان بر این منطقه از ترکیه حکومت می کردند، بنای تئاتر آسپندوس به یک کاروانسرا تبدیل شده بود.

نشانه های تاریخ

تئاتر آسپندوس یکی از بزرگترین تئاترهایی است که رومیان تا به حال در آسیای صغیر برپا کرده اند و یکی از بهترین نمونه های بازمانده از طراحی تئاتر رومی امروز است. این تئاتر، واقع در بخش پایینی شهر، در زمان سلطنت مارکوس اورلیوس در قرن دوم پس از میلاد ساخته شد.

چیدمان عظیم صندلی ها می تواند جمعیتی بین 15  تا 20 هزار نفر را در خود جای دهد. این بنا امروز به شکوه سابق خود بازگردانده شده است و در حال حاضر برای رویدادهای موسیقی و تئاتر، به ویژه جشنواره معروف سالانه اپرای آسپندوس ترکیه، استفاده می شود.

آکروپلیس

تپه 40 متری آکروپلیس مستقیماً بر فراز روستای پایین آسپندوس قرار دارد. نیمفئوم (زیارتگاه فواره)، در اصل یک ساختمان عظیم است که توسط ستون‌های دوتایی مفصل بندی شده بود، اما اکنون تنها با دیواری به طول 32 متر با ده طاقچه برای مجسمه‌ها ، فراتر از بقایای یک معبد کوچک و آگورا قرار گرفته است. پایه های یک سازه دیگر، به احتمال زیاد بلوتر یا اتاق شورا، در مجاورت این بنا قرار دارد.