درشبه جزیره های تاریخی چه کار باید بکنید؟

ایا صوفیا

ایا سوفیا افرادی را که معماری باشکوه آن را می بینند شگفت زده می کند. ایا سوفیا اثری ارزشمند برای تاریخ معماری و دنیای هنر است. ایا سوفیا ، کلیسایی ساخته شده توسط امپراطوری روم شرقی ،که پس از فتح استانبول توسط مفتح فاتح به مسجدی تبدیل شد. این مسجدی که حدود ۱۵۰۰ سال است که شبه جزیره تاریخی را با بنای باشکوه خود زینت داده است ، پس از اتمام ساخت آن با نام Megale Ekklesia (کلیسای بزرگ) نامگذاری شد. ساختار جذاب از قرن ۵به بعد ایا سوفیا نامیده شده است ، یعنی مقدس. ایا سوفیا که سه بار توسط سه حاکم مختلف بازسازی شد ، توسط مصطفی کمال آتاتورک در سال۱۹۳۵ پس از اعلام جمهوری به موزه تبدیل شد.

میدان اسب دوانی

هایپودروم از دوره بیزانس که قدمت وسیعی دارد ، در میدان سلطانحمت قرار دارد.برای جنگ های گلادیاتور و دعواهای حیوانات وحشی که با ورود مسیحیت به پایان رسید ، یک هیپودروم ساخته شد ، که می توانست مسابقات اسب و فعالیت های ورزشی را برگزار کند. موربها ، مجسمه ها و واگن های اسب تئودوسیوس ، یکی از بقایای هیپودروم بزرگ ، که قبلاً به شکل بیضی بوده است ، در قرن۴ دیده می شود. در ورودی باسیلکا ، مجسمه های چهار اسب ، که با اصلهایی که برای امنیت محافظت شده اند ، جایگزین شده اند. اگرچه امروزبه شکل مسطح است ، اما می توان بقایای دیوارهای اطراف هیپودروم را مشاهده کرد. سه ستون بزرگ باقیمانده از هیپودروم در میدان سلطانحمت هنوز در دسترس است. چشمه آلمانی ، هدیه ای که توسط قیصر آلمانی ویلهلم دوم به سلطان عثمانی ارسال شد را، باید در این میدان ببینید.

باسیلیکا سیسترن یک مخزن بزرگ آب است. توسط امپراتور بیزانس اول جوستینینوس در سال ۵۰۰ ساخته شد تا نیاز آبی در منطقه را تأمین کند. در این مخزن که با پایین آمدن از۵۲ پله می توان به آن رسید ، ۳۳۶ ستون مرمر ، ۹متر ارتفاع ، از آب برخاسته و باعث می شود این مکان توسط عموم مردم به نام کاخ باسیلکا ساخته شود. در زیر این دو ستون دو سرمدوسا قرار دارد که یکی از شاهکارهای دوره روم است و اعتقاد بر این است که به سنگ تبدیل شده است. موسیقی و نورپردازی در داخل باسیلکا فضای عرفانی به آن می افزاید. وقتی به اینجا رسیدید ، می توانید به ماهی ها غذا داده یا یک سکه آهنی پرتاب کنید تا هر آرزویتان تحقق یابد

مسجد آبی

این بنا در سال ۱۹۳۵ به دستور سلطان احمد اول عثمانی به عنوان مسجد آبی ساخته شده است که از آن زمان تاکنون قلب و مسجد اصلی شهر بوده است ، اما هنوز هم کسانی را که شکوه آن را می بینند اسیر می کند. این معماری با شکوه بنایی که تاریخ را به چالش می کشد با داستان و مکان خود یکی از پر بازدیدترین آثار است. این نخستین و تنها ۶ مسجد مناره امپراتوری عثمانی است. گنبد اصلی برجسته ترین عنصر مسجد با ارتفاع ۴۳ متر و قطر ۲۳.۵ متر است. ایا سوفیا در ساخت مسجد آبی ، تلفیقی از معماری بیزانس و عثمانی الهام گرفته شده است.انتخابی که سلطان هنگام ریختن پایه و اساس از آن استفاده کرده است در کاخ توپکاپی نمایش داده می شود.در ورودی مسجد ، کفش ها دراورده شده و در محفظه های خاصی قرار داده می شود و به خانم های بازدید کننده ، شال هایی برای پوشاندن سرشان داده می شود.

کاخ توپکاپی از ۴۰۰سال پس از مفتح فاتح ، مرکز اداری ایالت و اقامتگاه سلطانها توسط بزرگترین امپراتوری جهان بوده است. کاخ توپکاپی در زمینی عظیم از ۷۰۰.۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. این یکی از برجسته ترین موزه های کاخ جهان است. کاخ توپکاپی توسط دیوارهای سور-سلطان و دیوارهای روم شرقی احاطه شده است که شبه جزیره تاریخی را احاطه کرده است. این نخستین کاخ عثمانی است. این شاهکار باشکوه یکی از جذاب ترین مناظر استانبول در بسفر و شاخ طلایی است. کاخ توپکاپی ، یکی از پر بازدیدترین آثار جهان ، در سال ۱۹۲۴توسط مصطفی کمال آتاتورک به موزه تبدیل شد. اشیاء با ارزش تاریخی در این کاخ وجود دارد. ما اکیداً توصیه می کنیم بازدید کننده هایی که می خواهند شاهد تاریخ امپراتوری عثمانی باشند ، اتاق گنج را ببینند ، بخشی که در آن لباس سلطانها به نمایش گذاشته می شود ، حرمسرا و یادگارهای مقدس اسلام است.

بازارمصر (بازار ادویه)

بازارمصر با داشتن فضای عرفانی خود ، افسانه ای را به بازدید کنندگان خود ارائه می دهد و نمادی از امینانو است. بازار مصر از مردم در هر سنی که می خواهند با مکان و تنوع محصول خود اقدام به خرید کنند ، استقبال می کند. یکی از پر جنب و جوش ترین بازارهای امروز ، این بازار بزرگ یکی از توقف های مسافرتی ضروری بسیاری از افرادی است که می خواهند از شبه جزیره تاریخی بازدید کنند. این بازار به دلیل اینکه با علاوه مالیات ادویه جات از محصولات مصر تهیه شده است ، بعنوان بازار مصر نامگذاری شده است. در بازاری که با برنامه ال ساخته شده است ، چهار درب بزرگ و دو درب کوچک وجود دارد.

بازار بزرگ یکی از مهمترین مراکز تجاری استانبول است. این بازار بسته به فصل ، روزانه بین ۳۰۰.۰۰۰ تا ۵۰۰.۰۰۰ بازدید کننده را میزبان است. این یک محیط تاریخی را برای دوستداران خرید فراهم می کند که در آنجا می توانند انواع محصول را پیدا کنند. با ۶۰ دروازه در مرکز شبه جزیره تاریخی با ۱۱ دروازه مانند یک پیکر بزرگ باز می شود. در بازار بیش از ۳۰۰۰ مغازه وجود دارد که فرهنگ و خرید در کنارهم تجربه می شوند. بازار بزرگ که از دوره بیزانس وجود دارد ، با قدیمی ترین بافت خود ، با شکوه ترین ساختار تاریخی و مساحت ۳۱هزار متر مربع به عنوان بزرگترین مرکز خرید در جهان شناخته می شود.

پارک گلخانه

این پارک بین سرای بورنو و سلطان احمد واقع شده است. این یکی از قدیمی ترین پارک های استانبول است. پارک گلخانه نام خود را از این واقعیت گرفته است که کاخ توپکاپی در دوره عثمانی به عنوان یک باغ بیرونی مجهز به گل رز استفاده می شده است. این مکان به عنوان مکانی شناخته می شود که مسابقات ورزشی و سرگرمی با اهمیت عثمانی برگزار می شود. پارک گلخانه از اهمیت ویژه ای برای ترک ها برخوردار است ٕ پارک گلخانه از اهمیت ویژه ای برای ترکها برخوردار است زیرا آن را به عنوان مکانی که در آن تنظیمات (Tanzimat) فرمان خوانده شد است میدانند.پارک گلخانه یکی از معروف ترین و وفورترین پارک های شبه جزیره تاریخی است. این پارک که در یک مکان منحصر به فرد واقع شده است و می توانید در ان از منظره منحصر به فرد استانبول لذت ببرید ، دارای ستون گاتز قرن ۳ ودر خیابان کندی است. پارک که به راحتی با تراموا قابل دسترسی است و می توانید در زیر سایه درختان بلند ، در سایه بخوابید و از خنک شدن لذت ببرید.

ثبت ورود
20
Sep
ثبت خروج
20
Sep
نفر
کودک
Istanbul Hagia Sophia
Istanbul Dolmabahce Sarayi
Istanbul Haydarpaşa Tren Gari
Istanbul Sultan Ahmet Camii

در استانبول چه کاری می توان انجام داد؟

آثار معماری رومی و بیزانس بیشتر در شبه جزیره تاریخی واقع شده اند. فضای داخلی منطقه فاتح با ساختارهای امپراتوری عثمانی زنده می شود. سلطان احمد, کاخ توپکاپی، ایا سوفیا ، مسجد آبی ، باسیلکا و خاطرات بی نظیر میزبان هایپودروم.

امپراتور کنستانتین این مکان را به عنوان پایتخت بیزانس انتخاب کرد. کلید این شهر به فاتح سلطان مهمت داده شد. شکوه و عظمت امپراتوری ها ، سلطنت سلطانها ، اولین حرکت شورش ها دراین شبه جزیره تاریخی آغاز شد. قرنها ، ملل جهان همیشه آرزوی مالکیت این سرزمین را داشته اند.

1